Кредитні канікули

Проблема з виплатами може виникнути у кожного, у кого є активна позика, особливо коли Україна ще не зовсім вийшла з економічної кризи і рівень доходів населення залишається невисоким. А повертати гроші потрібно. Нікому не хочеться переплачувати за прострочення. Тому, щоб уникнути подібних моментів, краще спробувати домовитися і знайти компроміс. Кредитні канікули в Україні якраз можуть стати оптимальним виходом. У 2014 році обов'язок оформляти кредитні канікули військовослужбовцям був зафіксований на законодавчому рівні, але попросити кредитора почекати з поверненням коштів може будь-який клієнт, якщо на те є вагомі причини. 

Що таке кредитні канікули? Це узгоджений між кредитором і позичальником пільговий період, під час якого одержувач кредиту може повністю або частково не погашати заборгованість. Кредитні канікули є одним із способів реструктуризації зобов'язань. Завдяки такому послабленню позичальник має можливість упорядкувати особисті фінанси і відкласти виплату боргу, а кредитор зберігає ділові відносини з сумлінним клієнтом. Кредитні канікули можуть являти собою: 

Повну відстрочку платежів. 

Часткову відстрочку, коли боржник звільняється від необхідності виплачувати відсотки по кредиту або основний борг. 

Зміна валюти кредиту. Такий варіант найбільш сприятливий для громадян, які брали кредити з прив'язкою до валютного курсу, але надається він дуже рідко. 

Як правило, з ініціативою взяти кредитні канікули виступає клієнт, який відчуває тимчасові фінансові труднощі. Головна умова – позичальник не відмовляється від повернення боргу в повному обсязі, а лише просить про відстрочку.  

Рідше кредитні канікули, як варіант врегулювання проблемної заборгованості, може запропонувати банк, якщо у клієнта бездоганна ділова репутація і раніше він не допускав прострочень по кредиту. Іноді, але вкрай нечасто, кредитні канікули – це результат домовленості між колектором, який займається стягненням боргу і недобросовісним позичальником. Останній варіант зустрічається дуже рідко тому, що, як правило, колекторам передають боржників, з якими не вдалося вирішити питання шляхом переговорів і компромісу.  

Запросити кредитні канікули може як фізична, так і юридична особа. Найчастіше відстрочка надається в разі тривалого кредитування, наприклад, по іпотеці. Тому отримати кредитні канікули в мікрокредитній організації досить складно.

 Проте клієнтам, які згодні виплатити борг, кредитори завжди йдуть назустріч.

 

Хто і в якому випадку може претендувати на кредитні канікули 

Кредитні канікули – привілей для клієнта і поступка з боку позикодавців. Адже кредитні організації заробляють на наданні грошей в борг під відсоток. Домовляючись про відстрочку, кредитор свідомо позбавляє себе грошових надходжень на певний час, тому, щоб погодитися на такий крок, потрібні вагомі підстави. Наприклад, в 2014 році кілька українських банків заявили про надання кредитних канікул мобілізованим в АТО. Такі поступки були обумовлені політичною ситуацією в країні і вимогами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей». Згідно з пунктом 15 статті 14 закону, військові з початку і до моменту завершення особливого періоду (АТО), а мобілізовані – з моменту призову – звільняються від необхідності платити відсотки, пеню та штрафи за кредитом. Дана норма діє як для контрактників, так і для солдатів строкової служби. 

Військові – єдина категорія позичальників, яким банки зобов'язані надати кредитні канікули. Всім іншим канікули надаються на розсуд кредитора. Банк може відстрочити платежі по кредиту, якщо у клієнта склалася надзвичайна ситуація, а саме: 

смерть близького родича; 

звільнення з роботи з причин, що не залежать від боржника; 

тривала хвороба самого позичальника або його близьких. 

Іноді кредитор згоден піти на поступки і надати кредитні канікули при народженні дитини.

 

Як оформити кредитні канікули 

Важливо пам'ятати, що дати відстрочку банк готовий тільки сумлінним клієнтам. Позичальник, який претендує на отримання кредитних канікул, не повинен мати простроченої заборгованості за борговими зобов'язаннями. Саме тому, повідомити кредитора про свою складну фінансову ситуацію і отримати відстрочку слід перш, ніж банк почне нараховувати пеню і штрафи за несплату боргу. Кредитні канікули оформляються клієнту на підставі заяви, в якій слід викласти причини і підстави для надання такої послуги. Залежно від ситуації, що склалася, до заяви слід додати копію: 

 

військового квитка; 

свідоцтва про смерть близького родича і документ, який підтверджує родинні зв'язки; 

трудової книжки з відмітками про звільнення; 

свідоцтва про народження дитини; 

виписки з історії хвороби і чеки за лікування. 

Якщо заява і копії документів подаються не особисто клієнтом, а його представником, то додатково буде потрібна довіреність, оформлена у нотаріуса.   

Після надання всіх документів, банк розгляне заяву і винесе своє рішення. Копію рішення важливо зберегти щоб уникнути непорозумінь в майбутньому. Якщо фінансова установа відмовляється надавати кредитні канікули військовослужбовцям, свою правоту можна відстоювати в суді. 

Нюанси 

Кредитні канікули вигідні і позичальникові, і кредитору, але у такої домовленості є свої особливості. Слід пам'ятати, що канікули не звільняють позичальника від обов'язку сплатити борг, а лише відтягують цей момент. Погоджуючись на відстрочку, кредитор може: 

стягнути додаткову комісію за надання послуги; 

вимагати заплатити нараховані відсотки, а також пеню та штрафи, якщо такі застосовувалися до боржника. 

Якщо одночасно з наданням відстрочки не збільшується термін кредитування, то позичальник повинен бути готовий до того, що по завершенні канікул, платити доведеться більше. В основному нюанси надання канікул залежать від умов конкретного кредитора. 

Своєчасно оформлені кредитні канікули не матимуть негативного впливу на кредитну історію, збережуть час і нерви, як позикодавцеві, так і боржнику. Запросити у кредитора можливість відстрочки повернення боргу можна, навіть якщо такий пункт прямо не вказано в договорі. Звичайно, остаточне рішення буде приймати банк або МФО, де був виданий кредит, але організації всіх форм власності намагаються йти назустріч своїм клієнтам. Якщо ж оформити канікули з якихось причин не вдалося, потрібно шукати альтернативні шляхи, наприклад, можливість реструктуризації боргу або рефінансування в іншій організації. У будь-якому випадку, важливо не пускати ситуацію на самоплив, а докласти зусиль до її врегулювання.

        Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п'ятницю з 09-00 до 18-00,  за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, вул. Героїв Майдану, 32 тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07. 

      Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація