Пільги дітям-інвалідам в Україні

В Україні особи з інвалідністю відносяться до категорії осіб, які потребують додаткових гарантій і підтримки від держави. Особливо це стосується дітей. Дітьми-інвалідами вважаються особи з інвалідністю, які не досягли 18 років.

Основними законами, в яких прописані гарантії для дітей-інвалідів, а також для інвалідів з дитинства, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

         Державна соціальна допомога призначається у таких розмірах:

на  дітей  з  інвалідністю  віком  до 18 років - 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
         У 2018 році прожитковий мінімум для таких осіб встановлений у розмірі: з 1 січня – 1373грн, з 1 липня – 1 435грн та з 1 грудня 1497.

         Особи, які доглядають за дітьми-інвалідами, мають право отримувати надбавку по догляду за дитиною-інвалідом.

         Особам  з  інвалідністю  з  дитинства  I групи встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі:

        особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи А I групи, - 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

        особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи Б I групи, - 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

         Одиноким особам з інвалідністю з дитинства II і III груп, які за висновком        лікарсько-консультативної       комісії лікувально-профілактичного     закладу    потребують    постійного стороннього  догляду,  встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі  15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

        Надбавка  на  догляд  за  дитиною  з  інвалідністю підгрупи А встановлюється в розмірі:      на  дитину  з  інвалідністю  підгрупи  А  віком  до 6 років - прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;      на дитину з інвалідністю підгрупи А віком від 6 до 18 років - прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.

        Надбавка   на   догляд   за   іншою  дитиною  з  інвалідністю встановлюється в розмірі:      на  дитину  з  інвалідністю  віком  до 6 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;      на  дитину  з  інвалідністю  віком  від  6  до  18 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.     

        Надбавка  на  догляд  за  дитиною  з інвалідністю віком до 18 років  призначається  одному  з  батьків,  усиновителів,  опікуну, піклувальнику,  які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання),  не проходять службу,  не  займають  виборну  посаду  і фактично  здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.

        Надбавка на догляд   за  дитиною  з  інвалідністю  віком  до  18  років  також призначається    одному    з   батьків,   усиновителів,   опікуну, піклувальнику,  які  перебувають у відпустці по догляду за дитиною до  досягнення  нею  трирічного  віку,  у  відпустці  у  зв'язку з вагітністю  та  пологами,  у  відпустці  без збереження заробітної плати,  у  разі  якщо  дитина  з  інвалідністю потребує домашнього догляду,   і   вони   фактично  здійснюють  догляд  за  дитиною  з інвалідністю.     Одному    з    батьків,    прийомних    батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну,   піклувальнику   надбавка   на   догляд   за  дитиною  з інвалідністю  підгрупи  А,  а  також  одинокій  матері  (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.

        При  визначенні  розмірів  надбавок  на  догляд  за особами з інвалідністю  з  дитинства  та  дітьми  з  інвалідністю  з важкими формами   інвалідності,   які  потребують  постійного  стороннього догляду   або   допомоги  (прикуті  до  ліжка,  сліпоглухонімі,  з психічними   вадами  тощо)  внаслідок  захворювань  за  переліком, затвердженим  Кабінетом Міністрів України, не може застосовуватися рівень забезпечення прожиткового мінімуму.

 

Пільги матерям дітей-інвалідів в Україні

Якщо в сім’ї є дитина-інвалід, то для батьків у 2018 році також передбачені пільги на законодавчому рівні.

Трудове законодавство гарантує такі пільги матерям дітей-інвалідів в Україні:

жінку з дитиною-інвалідом заборонено без її згоди тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, або ж відправляти у відрядження.

жінка, яка виховує дитину-інваліда, має право на скорочену тривалість робочого часу. Для таких жінок на їх прохання роботодавцем в обов’язковому порядку встановлюється неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

 тільки за згодою жінки, яка виховує дитину-інваліда, її можуть залучити до позанормових робіт.

 власник зобов’язаний видавати матері дитини-інваліда безкоштовно або на пільгових умовах путівки в санаторій, а також виплачувати матеріальну допомогу.

 матері дитини-інваліда гарантована додаткова щорічна оплачувана відпустка в розмірі 10 календарних днів.

  одиноким матерям заборонено відмовляти в прийнятті на роботу через наявність у неї дитини-інваліда.

  одинока мати, яка має дитину-інваліда, приймається на роботу без проходження випробувального терміну.

Закон також передбачає додаткові права батьків дитини-інваліда, які працюють, при звільненні:

    всупереч загальному правилу про необхідність завчасно повідомляти про дату звільнення за власним бажанням (за 2 тижні), працівник, який виховує дитину-інваліда, має право звільнитися до закінчення зазначеного терміну, якщо це пов’язано з доглядом за дитиною-інвалідом.

    при звільненні працівникам, які мають повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А першої групи, виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної та додаткової відпустки.

 

Пільги дітям-інвалідам у 2018 р. з цукровим діабетом

Діти-інваліди, в тому числі діти-інваліди з цукровим діабетом, мають право на безкоштовну купівлю ліків за рецептом лікаря (в разі амбулаторного лікування) незалежно від місця проживання.

 

Пільги дітям-інвалідам на проїзд в поїзді

Діти-інваліди та особи, які супроводжують дітей-інвалідів (не більше однієї особи) користуються правом на 50 відсоткову знижку від вартості проїзду залізничним транспортом в період з 1 жовтня по 15 травня у внутрішньому сполученні без обмеження в кількості поїздок, а також правом безкоштовного проїзду залізничним транспортом приміського сполучення.

Також діти-інваліди можуть безкоштовно їздити на всіх видах пасажирського міського транспорту, крім таксі.

 

Пільги по ЖКГ дітям-інвалідам

Переважним правом на поліпшення житлових умов користуються сім’ї з дітьми-інвалідами.

Діти-інваліди, інвалідність яких настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на 50 відсоткову знижку з оплати за користування житлом та з оплати за комунальні послуги.

 

Пільги дітям-інвалідам в Україні в 2018 році в сфері освіти

Діти-інваліди та інваліди I і II груп користуються правом на позаконкурсне зарахування до вищих навчальних закладів в разі позитивної здачі іспитів і мають право на одноразову виплату навчальної стипендії та пенсії (соціальної допомоги).

Для обдарованих дітей-інвалідів передбачено безкоштовне навчання мистецтву і музиці в загальних навчальних закладах або спеціальних позашкільних навчальних закладах.

 

Нагадаємо, що отримати безоплатну правову консультацію Ви можете звернувшись до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п'ятницю з 09-00 до 18-00,  за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, пров. Кондрацького, 1 А тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07.     

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

 

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація