Проведено засідання «круглого столу» з питань передачі державної медичної субвенції центральній районній лікарні

Тривалий час на Козятинщині питання функціонування медичної галузі є «каменем розбрату» між районною та міською владою, внаслідок чого недоотримання державної субвенції негативно позначається на персоналі Козятинській ЦРЛ. Можливо ситуація покращиться у ІІ кварталі 2020 року, коли районний лікувальний заклад перейде на фінансування з НСЗУ і гроші «підуть» за пацієнтом, але на даний час проблема недофінансування ЦРЛ по заробітній платі потребує термінового вирішення.

Тож 31 січня голова районної ради Віктор Слободянюк провів засідання «круглого столу», на якому обговорили питання передачі державної медичної субвенції центральній районній лікарні та надання медичних послуг вторинного рівня жителям міста і району. В роботі круглого столу взяв участь заступник голови райдержадміністрації Ігор Булавський, начальники управлінь, відділів, депутати районної ради – голови постійних комісій, представники медичної спільноти, ЗМІ.

На початку зустрічі Віктор Слободянюк поінформував присутніх, що запрошувався і міський голова, але він проігнорував засідання.

Віктор Миколайович зазначив, що «круглий стіл» проводиться на виконання листа ОДА. Мета зустрічі – довести до відома жителів міста Козятина, яким чином вони отримуватимуть медичну послугу. Районною радою заключено договір про обслуговування жителів району в ЦРЛ, такий же договір підписала і Глуховецька ОТГ. Міська ж влада листи про необхідність підписання такої угоди залишає без відповіді, ігноруючи той факт, що районна лікарня – це комунальне підприємство, і воно має здійснювати свою діяльність лише на основі підписаних договорів і актів виконаних робіт.

Проблема з недофінансуванням районної лікарні створена штучно

Головний лікар районної лікарні Олександр Кравчук наголосив, що показником роботи медичного персоналу є включення Козятинської ЦРЛ до 10 опорних закладів охорони здоров’я області, які можуть бути підвищеними до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого або другого рівня. Олександр Миколайович назвав 3 умови потужної медичної галузі – кадри, матеріально-технічна база, фінансування.

- Лише завдяки районній раді та ОДА нам вдалось закрити минулий рік по мінімальній заробітній платі, але ми не маємо потужного елементу розвитку. Основна проблематика, яка існує на сьогодні – штучно створена, - наголошує головний лікар. – Міських жителів не запитавши, розділили державну медичну субвенцію, яка відповідно Бюджетного кодексу має спрямовуватись в багатопрофільну лікарню з метою надання екстреної невідкладної медичної допомоги. Якщо цих коштів не буде, ми не зможемо утримувати достатній штат для надання цілодобової допомоги. Окрім проблем із передачею субвенції, міська влада відсторонюється від співфінансування проведення ремонтних робіт у закладі, зокрема – не брала участі у ремонті гінекологічного відділення, така ж ситуація і з дитячим відділенням, де наразі за рахунок коштів районного бюджету та меценатів триває капітальний ремонт. У зв’язку зі спалахом захворюваності на ГРИП у дитячому відділенні знаходиться 64 дитини, 46 з яких – жителі міста.

Незрозумілою на сьогодні є ситуація, коли міський голова подає вже 3-й позов проти районної лікарні щодо права користування землею. На юридичний супровід цих питань міська влада виділила вже 120 тис.грн. – це кошти громади. У даних спорах правосуддя на боці районної ради та районної лікарні. Міським головою 24.01.2020 подано черговий позов. То це така співпраця на благо єдиного медичного простору з боку міської влади?

Актуальним питанням для районної лікарні напередодні переходу на фінансування з НСЗУ – це вимога встановити комп’ютерний томограф, але зробити це та провести інші удосконалення матеріально-технічної бази без допомоги органів місцевої влади ми не зможемо. А згідно чинного законодавства органи місцевої влади повинні сприяти розвитку медичних установ усіх форм власності.

Головний лікар звернув увагу присутніх на необхідність виділення коштів для медичних оглядів військовозобов’язаних та медичного супроводу категорії диспансерних хворих, які стоять на обліку в кабінеті «Довіра», психіатричному, наркологічному кабінетах. Не можна забувати і про категорію туберкульозних хворих.

Олександр Кравчук закликав до порозуміння, наголосив, що увесь негатив час залишити в минулому, висловив переконання - якщо разом робити одну справу – обов’язково буде позитивний результат. Вніс пропозицію створити наглядову раду щодо здійснення медичної реформи на Козятинщині відповідно законодавства і оприлюднювати актуальну інформацію для громади. Висловив готовність до співпраці з усіма медичними установами.

Договори про передачу коштів з міського бюджету є некоректно складеними та потребують  доопрацювання

Начальник фінансового управління Світлана Вельгус надала детальну інформацію щодо передачі державної медичної субвенції районній лікарні та зазначила, що в грудні 2019 року заключено договір з Глуховецькою ОТГ, яка передал 841 тис.грн. для обслуговування жителів об’єднаної громади. В районний бюджет для надання медичної допомоги жителям району (в ЦРЛ та стоматполіклініці) у І кварталі надійшло 6 млн. 200 тис.грн. У ІІ кварталі, тобто з 1 квітня лікарня має перейти на фінансування з НСЗУ.

Законодавством передбачено, що всі комунальні послуги та оплата енергоносіїв фінансується з місцевих бюджетів, не з державного. З районного бюджету було виділено близько 2 млн.900 тис.грн. на оплату комунальних послуг. Наприкінці грудня надійшов договір і з міського бюджету, але лише на І півріччя на суму 1 млн. 80 тис.грн. А що робити лікарні в ІІ півріччі? Також  міська влада вимагає надати розрахунки по комунальних послугах. С. Вельгус роз’яснює, що розрахунки подаються тоді, коли витрати вже проведено, а на початку року робиться бюджетний запит. Тому фінансування здійснюється згідно бюджетного запиту. Тобто тут бачимо некоректну роботу фінансистів і юристів.

Другий договір надійшов на суму 1 млн.200 тис.грн. – це вже кошти субвенції. Варто зазначити , що на обслуговування жителів міста до міського бюджету надійшло 4 млн.700 тис.грн. на І квартал. Тобто міська влада передає районній лікарні лише 25 % від необхідної суми. Відтак через недофінансування неминучим є виникнення заборгованості по заробітній платі по районній лікарні, адже коштів вистачає на 2 місяці. В результаті під загрозою підписання договору з НСЗУ, бо одна з вимог – відсутність заборгованостей. Окрім того міська влада вважає, що 1 млн. 200 тис.грн. має вистачити не лише для лікарні, а й для стоматполіклініки і проведення медичних оглядів військовозобов’язаних. До того ж, за словами Світлани Цезарівни, договір складений некоректно, адже  незрозуміло яким чином кошти мають бути розподілені на усі потреби і як потім звітувати про їх використання.

Одним із пунктів в договорі є вимога забезпечення надання належної медичної допомоги та медичних послуг жителям Козятина, але як це зробити при недостатньому фінансуванні?

Тож за висновками фінуправління дані договори потребують доопрацювання як фінансово так і юридично, лише тоді вони можуть бути підписані.

Голова районної ради Віктор Слободянюк зазначив, що відповідні висновки направлені міській владі, але ніякої реакції немає.

За словами Віктора Миколайовича, якщо з міського бюджету передається лише 25% державної медичної субвенції, то потрібно уточнювати, на яке відділення спрямовувати дані кошти: «Якщо міську владу не влаштовує центральна районна лікарня, то нехай заключає договір на надання гарантованої державою медичної послуги з іншим лікувальним закладом, тоді ми будемо знати на що розраховувати і приводити у відповідність свій штат. У зв’язку з недофінансуванням виникає заборгованість по ПДФО, на що нараховуються штрафи. То як працювати в таких умовах?»

Однією з причин безладу, який утворився на Козятинщині, на думку голови районної ради є попередня обласна влада на рівні заступника губернатора, який займався лише піаром. Саме обласна влада свого часу мала б врегулювати питання з районною лікарнею. Жителями Козятина навіть було ініційовано збір підписів у минулому році з вимогою врегулювати питання передачі субвенції, але ніякої реакції не було.

Участь у засіданні взяв депутат міської ради, член бюджетної комісії Сергій Матвіюк, який розповів, що місто Козятин є досить багатим, адже має бюджет 300 млн.грн. У 2019 р. для міської лікарні було виділено 22 млн.грн., у 2020 році – 16 млн. Висловив переконання, що кошти потрібно виділяти і на розвиток районної лікарні. Запросив усіх бажаючих прийти на сесію міської ради, яка відбудеться 14 лютого, та вимагати у міської влади кошти, які передбачені державою на надання медичних послуг міському населенню.

Керівник ГО «Зміни Козятин» Руслан Кухар зазначив, що ситуація, яка склалась з фінансуванням районної лікарні, вже давно хвилює мешканців міста і пообіцяв допомогу ГО у донесенні об’єктивної інформації до громади.

На завершення голова районної ради Віктор Слободянюк зачитав рекомендації ОДА:

«…Районній раді, як власнику Козятинської ЦРЛ, прийняти рішення щодо лікування жителів м.Козятин, яке буде проводитись виключно на підставі угоди ЦРЛ з міською радою. Міській раді оплату проводити за фактично виконану роботу щомісячно на підставі актів виконаних робіт.

Створити єдиний на Козятинський район та м.Козятин заклад охорони здоров’я вторинного рівня, перетворивши міську лікарню у філію Козятинської ЦРЛ. На базі стаціонару міської лікарні створити центр реабілітації та відновного лікування на госпрозрахунковій основі».

Віктор Миколайович наголосив, що ніхто не хоче перешкоджати роботі міської лікарні, там працюють фахівці своєї справи, яких також потрібно підтримувати. Але якщо більша частина субвенції передається в міський лікувальний заклад, то він має в повній мірі забезпечувати медичною послугою жителів м.Козятин.

- Нам потрібно сідати і домовлятись щодо розподілу субвенції. ЇЇ можна було б поділити порівну. Потрібно брати до уваги, що в районній лікарні громадяни в будь-який час доби можуть отримати невідкладну медичну допомогу. Медперсонал працює цілодобово і без вихідних. Ми не хочемо грошей міського бюджету, а говоримо лише про передачу коштів державної медичної субвенції.

За підсумками засідання голова районної ради Віктор Слободянюк зазначив, що оскільки міська влада абстрагується від даної проблеми, районною владою буде ініційовано чотиристоронню зустріч на рівні голови ОДА. Буде створено ініціативну групу та проведено громадські слухання по місту Козятин щодо надання медичних послуг, щоб люди самі висловили свою думку щодо спрямування їхніх коштів. Дані пропозиції були підтримані учасниками «круглого столу».

                        

                        

                        

                        

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація