Рейдерство в агробізнесі – актуальна проблема в районі

4 липня відбулось засідання Ради сільгоспвиробників Козятинського району з питань попередження рейдерського захоплення майна, врожаю та земель сільськогосподарського призначення.

У нараді взяли участь голова Ради сільгоспвиробників Микола Мельник, голова районної ради Віктор Слободянюк, заступник керівника Калинівської місцевої прокуратури Вінницької області Сергій Півнюк, начальник Козятинського відділення поліції Олег Швець, представники райдержадміністрації, аграрії краю, депутати обласної Ради, сільські,селищні голови.

Розпочав засідання Микола Мельник, зауваживши, що особлива напруга щодо земельних питань виникає навесні та в період збору врожаю, а  нагальність обговорення проблеми рейдерства виникла у зв’язку із наявністю фактів шахрайства і оборудок з землями в Козятинському районі, що відповідно потребує термінового реагування.

Також було наголошено, що звернути увагу потрібно на земельні ділянки, по яких будуть проводитись торги з продажу права оренди. «На офіційному сайті Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області значиться 404 га по Козятинському району під аукціон (і не всюди є повний кадастровий номер). Тому потрібно проконтролювати використання зазначених ділянок, щоб уникнути накладок» - звертає увагу Микола Васильович.

Голова районної ради Віктор Слободянюк зазначає: основна біда полягає в тому, що Держгеокадастр не завжди прислухається до рішень сесій районної ради, коли технічна документація не затверджена. На неодноразові звернення з даних питань конкретної обґрунтованої відповіді управлінням не було дано.

Факти рейдерства в районі

Останнім часом почастішали випадки рейдерства в аграрній сфері. В межах України діють десятки пофесійних рейдерських груп, а зловмисники охочі до наживи не гребують нічим – ні технікою, ні врожаями, ні землями. На жаль, не оминули вони і аграріїв нашого району.

Співвласник ПП «Гурівецьке» Олена Федорук поділилась з присутніми історією свого господарства, яке попри тривалу та непросту боротьбу дає відсіч рейдерській атаці.

 За словами Олени Борисівни, після негоди 2013 року один із партнерів подав заяву до суду про банкрутство ПП «Гурівецьке». Підприємством були визнані усі наявні борги відповідно до оформленої документації, але претензії в суді виставлялись в значно більших необґрунтованих розмірах. Справа в суді затягувалась. Але протягом усього часу агрофірма здійснювала засіви, збирала врожай, не припинялись виплати орендної плати та заробітної плати. Однак, в лютому місяці 2018 року Федорук О.Б. була звільнена з посади керівника ПП «Гурівецьке», а згодом розпорядник майна – арбітражний керуючий Оверчук О.Д вносить зміни до реєстру, реєструючи себе керівником, а в червні місяці у супроводі невідомих осіб прибуває в бухгалтерію підприємства з вимогою передачі усіх бухгалтерських та господарських документів. Даною особою також було здійснено блокування ключів в програмі МЕДОК, що унеможливило здачу звітності. Реагуючи на загрозливу ситуацію, засновники ПП призначають нового керівника, після чого відповідні зміни вносяться до реєстру. Після цього з ініціативи Оверчука  у Шевченківському управлінні поліції м. Києва відкриваються кримінальні справи на державного реєстратора, який діяв відповідно до законодавства та на Федорук О.Б.

Зі слів Олени Борисівни незрозумілою в даній ситуації є позиція райдержадміністрації на чолі з Сергієм Прохоровим, який замість протидії рейдерам та вжиття відповідних заходів, навпаки сприяє незаконним діям.

Тож де сьогодні шукати правди, якщо тим, хто хоче незаконно заволодіти майном сприяють посадові особи та державні структури? Як розповів присутній на засіданні юрист ТОВ «Охоронна компанія «Гайдамаки» Руслан Дашицький, на Одещині вже зафіксовані випадки, коли районне керівництво особисто контролює процес рейдерства. Виходить, що аграрії залишаються беззахисними перед проявами свавілля. Такі факти дискредитують державну владу, але, як не прикро, зустрічаються все частіше внаслідок її бездіяльності, а рейдерські групи тим часом «виходять сухими із води»…

Перед присутніми виступив депутат Миколаївської сільської ради та представник СВК «Дружба» Віктор Фалтус. Він розповів, що робота підприємства наразі перебуває під загрозою рейдерського захоплення. Зокрема, наприкінці червня невідомі особи незаконно потрапили на територію майнового комплексу та почали проводити огляд приміщень. На даний час проводиться скупка майнових паїв колишнього КСП «Дружба» с.Миколаївки. Тому по даних фактах було зроблено звернення до прокуратури.

Коментуючи ситуацію, депутат обласної Ради Сергій Лановик зазначає: дане сільгосппідприємство - це кооператив, засновниками якого у 2000 році виступили 180 чоловік його засновниками. Сьогодні невідомі особи мають на меті скупити розпайоване майно. І якщо буде скуплено більше 50%, вони фактично стануть власниками кооперативу. Це дійсно велика проблема в селі, від якої ніхто не захищений.  За майновий сертифікат вартістю 50 грн. людям пропонують 40 тис. грн. І ніхто не запитує, звідки у цих осіб такі кошти.

Як вберегтися від рейдерського захоплення

До слова був запрошений Руслан Дашицький – юрист ТОВ «Охоронна компанія «Гайдамаки» (дочірня структура Всеукраїнської аграрної ради), який поділився досвідом боротьби з рейдерськими захопленнями.

- Основні проблеми виникають з державними та приватними земельними ділянками, де орендарі не належним чином оформили договір оренди та не належним чином зареєстрували його, - розповідає Руслан Леонідович. – Коли відбувається рейдерське захоплення врожаю, завжди частина вини лежить на орендареві, який не приділив потрібної уваги оформленню документів, а рейдери цю ситуацію побачили та вміло використали. Тож юрист рекомендує ретельно перевіряти усі договори оренди землі.

Що ж робити, якщо ж рейдерське захоплення все ж таки розпочалось? Дашицький Р.Л. виокремлює три способи захисту своїх прав та врожаю:

 - загальний спосіб – це звернення до суду, який, однак, в подібній ситуації є не надто ефективним, адже рейдери в максимально стислий термін зберуть врожай, продадуть його та зникнуть;

- спеціальний – це дзвінок представникам влади, правоохоронним органам, які скоріш за все порекомендують звертатись до суду;

- виключний – самооборона за допомогою відповідних охоронних фірм або організації місцевих мешканців – працівників.

Захистити від рейдерства може і державна служба охорони, співробітники якої користуються ЗУ «Про поліцію». Охорона здійснюється як на об’єктах, підприємствах, так і мобільними групами.

Підсумовуючи засідання, голова районної ради Віктор Слободянюк зазначає, що факти рейдерства в районі потребують вжиття термінових заходів, аграрії у жодному разі не мають залишатись сам на сам з такою проблемою. Лише спільними зусиллями представниківорганів місцевого самоврядування, силовихструктур та громадськості можна запобігти новим проявам рейдерства на теренах Козятинського району.

                          

                              

                              

                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація