Розірвання договору оренди земельного паю

Пай – це ваша власність, і ви маєте право розпоряджатися ним як забажаєте. Але не варто забувати, що ви підписали договір оренди та передали права на використання земельної ділянки (паю) іншій особі, у вашому випадку – сільгосппідприємству. Тому ви та орендар вже маєте права та зобов’язання, що обумовлені договором. І всі питання відносно паю повинні узгоджуватися обома сторонами. Якщо ж згоди не досягнуто, тоді подається позовна заява до суду.

У випадку закінчення або розірвання договору орендар зобов’язаний повернути землю орендодавцю. Але потрібно пам’ятати, що у випадку невиконання умов договору від розірвання оренди вам доведеться відшкодовувати усі збитки, нанесені сільськогосподарському підприємству. Наприклад, якщо ви хочете розірвати угоду, а орендар вже вклав кошти в обробку землі (виорав, вніс добрива), то логічно, якщо він попросить відшкодувати йому вкладені кошти. Адже саме ви розпочали судовий процес і вимагали розірвання договору.

Останнім часом у жителів сільської місцевості часто виникають питання щодо розірвання договору оренди земельної частки (паю) за їхньою ініціативою, до закінчення строку дії такого договору з орендодавцем. Причина в усіх випадках майже однакова – незадоволення орендною платою та бажання укласти договір оренди з іншим орендарем, який пропонує значно вищу плату за користування таким земельним паєм. Тому, даючи відповідь на запитання, варто наголосити на важливому та ключовому моменті: розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом, або цим договором (ст. 31 ЗУ Про оренду землі), це означає, що особа не може лише за своєю власною ініціативою достроково розірвати договір оренди землі. Однак незважаючи на наявність у законні такої імперативної норми, законодавство України все ж таки виділяє два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі:

-       за згодою сторін  (коли одна сторона договору бажає його розірвати, а інша  не заперечує та погоджується на таке дострокове розірвання);

-       за рішенням суду, однак на це повинні бути вагомі підстави.

Підставою для дострокового розірвання договору оренди землі згідно з ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін у судовому порядку може бути:

-       невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору;

-       випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського  призначення за шість місяців, а на землях не сільськогосподарського  призначення — за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін, кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до Закону.

Враховуючи норми статті 654 Цивільного кодексу, зміна або розірвання договору вчиняється у такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом.

 

За додатковою інформацією та консультаціями просимо звертатись до:

Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:             

 м. Козятин,  пров. Кондрацького, 1А,

тел.:(04342) 2-00-17; 2-02-07    

 

Марина Кобернюк  - начальник відділу взаємодії із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги    

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація