У центрі уваги - доля Глуховецької лікарні

Початок нового 2016 року ознаменувався для глухівчан новим витком хвилювання щодо долі селищної лікарні. Мешканці територіальної громади вкотре змушені захищати свою медичну установу від закриття. Так вони розуміють ситуацію, що склалась. Насправді ж мова йде лише про можливість перекваліфікації стаціонарного відділення дільничної лікарні смт Глухівці.

Небайдужі сільчани

Хвилювання серед мешканців селища спричинило повідомлення від головного лікаря Козятинської центральної районної лікарні, до якої і відноситься філія терапевтичного відділення на 15 ліжок (стаціонарне відділення), про закриття через збитковість (районний бюджет на утримання штату медичного та технічного персоналу відділення, на оплату опалення та електрозабезпечення щороку витрачає близько 700 тисяч гривень).

Схвильовані глухівчани буквально за лічені дні підготували та направили керманичу районного самоврядування листа із 1300 підписами щодо збереження відділення. Для вивчення та об'єктивного аналізу ситуації була створена комісія, до складу якої увійшли представники глуховецької територіальної громади (у тому числі депутати селищної ради), депутатського корпусу районної ради, керівники районної лікарні та районного центру первинної медико-санітарної допомоги, а також делегати від обласного Департаменту охорони здоров'я.

Після обстеження матеріально-технічної бази лікувального закладу, побутових умов стаціонарного відділення, комісія у січні поточного року оголосила рішення (яке, втім, має лише рекомендаційний характер): закрити філію терапевтичного відділення ЦРЛ у смт Глухівці через нерентабельність. Разом з тим, рекомендовано вивчити питання щодо перекваліфікації лікарні задля збереження потужного приміщення.

Після такого рішення хвилювання серед глухівчан тільки зросло. Аби з'ясувати ситуацію, зрозуміти майбутню долю стаціонарного відділення лікарні та врешті-решт розставити для себе усі крапки над "і", мешканці територіальної громади ініціювали минулого тижня схід села, на який окрім керівників районних медичних закладів запросили і голову районної ради.

Пояснення фахівців

Як розповів головний лікар Козятинської ЦРЛ Володимир Гуцол, вперше тему реорганізації Глуховецької селищної дільничної лікарні піднімали у 2011 році під час впровадження на теренах району так званого пілотного проекту медичної реформи, основним і першочерговим завданням якої стало розділення первинної (загальної практики або ж сімейної) та вторинної (спеціалізованої) медицини. Глуховецька дільнична лікарня потрапила у підпорядкування новоствореної установи Районний центр первинної медико-санітарної допомоги. Хоча за усіма існуючими на той час нормативними актами, стаціонарне відділення лікарні повинно було б кваліфікуватися як медичний заклад вторинного рівня. Але відсутність належного матеріально-технічного забезпечення для надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги відповідно до затверджених профільним міністерством протоколів стало поштовхом для виникнення ідеї створення на базі стаціонарного відділення (відділення цілодобового перебування хворих) Глуховецької селищної лікарні хоспісу або відділення паліативної допомоги. (Сутністю паліативної терапії є надання хворому допомоги, що виходить за рамки лікування конкретної хвороби й націленості на одужання пацієнта. Вона зорієнтована на хворого та членів його сім’ї і допомагає вирішити їхні проблеми.)

За словами головного лікаря центру первинної медико-санітарної допомоги Олександра Дземи, у зв’язку із зростанням захворюваності на злоякісні новоутворення, великою кількістю одиноких людей похилого віку з хворобами у некомпенсованій стадії, що однозначно потребують догляду та медичного супроводу, симптоматичної терапії, необхідність створення такого відділення в районі назріла давно. До того ж у напрямку реорганізації Глуховецької лікарні у відділення паліативної допомоги тоді, у 2011 році, були зроблені перші вагомі кроки: саме ця лікарня отримала ліцензію на застосування, зберігання та перевезення наркотичних засобів, було обладнано дві палати відповідно до вимог діючих нормативно-правових документів, підготовлений фахівець, який пройшов курси на базі національно медичного університету ім. О.О.Богомольця на циклі "Основи сучасної паліативної та хоспісної медицини в практиці первинної медико-санітарної допомоги". Не останнє місце у перспективі створення хоспісного відділення у Глухівцях відігравало розташування самої лікарні – в стороні від житлового масиву, практично серед хвойного лісу, що теж повинно було б сприятливо впливати на психологічний стан хворих.

Як розповіла лікар Глухівецького медичного закладу Галина Підгерська, яка у 2011 році і займалась оформленням документів щодо відкриття хоспісу, на жаль, продовження реалізації цього перспективного проекту зупинилось. Наприкінці 2011 року у рамках медичної реформи в Україні змінився класифікатор медичних установ, за яким у Глухівцях було створено амбулаторію загальної практики сімейної медицини (первинний рівень) та стаціонарне відділення (вторинний рівень), що стало філією ЦРЛ. Усі ж документи та ліцензії були отримані на установу, яка тепер фактично була ліквідована - на Глухівецьку дільничну лікарню. Тобто для продовження реалізації думки про створення хоспісу потрібно було починати усе спочатку. До того ж громада селища тоді була проти такого майбутнього для стаціонарного відділення.

Далі буде?

Наразі ж глухівчани погоджуються із варіантом перекваліфікації лікарні, адже, як зазначив голова територіальної громади Глуховець Олександр Амонс, головне - збереження чудового потужного майнового комплексу лікарні (Глухівецька лікарня - це і зараз добротна триповерхова будівля, хоча і збудована близько 20 років тому) та можливість працевлаштування кваліфікованих досвідчених фахівців. Однак, серед варіантів майбутньої долі лікарні сільчани розглядають також використання приміщень для створення лікувального закладу санаторного чи реабілітаційного типу (незаперечний плюс у втіленні цього задуму - вигідне розташування закладу посеред хвойного лісу).

Резюмував гостру дискусію голова районної ради Віктор Слободянюк, резонно зазначивши, що так чи інакше, медичний заклад у Глухівцях буде збережено. Наразі частина приміщень лікарні використовується амбулаторією загальної практики сімейної медицини. А для можливості реалізації задуманого щодо долі стаціонарного відділення територіальна громада повинна бути готова брати участь у грантових конкурсах обласного та загальнодержавного рівня (у тому числі у обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад) задля залучення коштів обласного чи державного бюджетів, вивчати питання підвищення інвестиційної привабливості селища в цілому та медичного закладу зокрема з метою залучення інвестиційних та спонсорських коштів на розвиток лікувального закладу у Глухівцях.

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація