Як вагітній жінці захистити трудові права

Які гарантії має жінка при надії

 

Незважаючи на достатньо жорстке покарання, що очікує роботодавця за звільнення вагітної жінки або матері з дитиною у віці до 3 років, випадки порушення трудових прав таких категорій працівниць зустрічаються досить часто. Захиститися можна, лише знаючи свої права.

По-перше, ніяких пільг або привілеїв при прийомі на роботу очікувати не варто. Але вагітна жінка має пам’ятати: компанія не може відмовити в працевлаштуванні тільки тому, що чекаєте на дитину. Якщо такий випадок стався, попросіть роботодавця написати письмову відмову. В подальшому її можна буде оскаржити в судовому порядку.

Коли вагітна жінка влаштовується на роботу, то може не повідомляти керівництву про те, що вона при надії. Це її право, а не обов’язок. Разом з тим, якщо під час співбесіди стане відомо про вагітність, жінка не звільняється від проходження випробувального терміну.

Прописані в законі гарантії збереження за вагітною працівницею робочого місця чітко встановлюють, що звільняти таку жінку компанія не має права. Це стосується також:

·працівниць, котрі мають дітей до 3 років;

·жінок з дітьми до 6 років, які потребують домашнього догляду;

·одиноких матусь;

·жінок, які мають дитину-інваліда.

Навіть якщо така співробітниця не дотримується трудової дисципліни і прогулює роботу, звільнити її не можна.

Єдиним винятком є повна ліквідація підприємства. Але навіть тоді вагітну жінку зобов’язані працевлаштувати на нове робоче місце або домовитися про виплату компенсації. Також роботодавець має працевлаштувати жінку, у якої закінчується строковий трудовий договір під час вагітності.

Якого покарання може вимагати незаконно звільнена вагітна жінка

 

Якщо всупереч вимогам законодавства таку співробітницю все ж звільняють, вона повинна відстоювати своє порушене право. Наприклад, варто звернутися з заявою до Державної інспекції України з питань праці для проведення перевірки: це стосується підприємств будь-якої форми власності.

Але звернення в інспекцію - не єдиний інструмент захисту, яким може скористатися жінка, трудові права якої були порушені. Можна оскаржувати факт звільнення як у суді загальної юрисдикції, вимагати компенсації моральної шкоди та поновлення на роботі, так і, звернувшись до прокуратури, вимагати відкрити кримінальне провадження за статтею 172 Кримінального кодексу України (незаконне звільнення з особистих мотивів). Роботодавцю в такому випадку загрожує штраф або навіть арешт.

Нагадаємо, що отримати безоплатну правову консультацію Ви можете звернувшись до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п'ятницю з 09-00 до 18-00,  за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, пров. Кондрацького, 1 А тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07.     

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

 

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація