З питань спадкування майна консультує юрист

Все частіше до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  звертаються громадяни  з питаннями спадкування майна, зокрема щодо явища, коли спадкове майно стає власністю територіальної громади та має назву «відумерла спадщина».  Саме з такого питання консультує юрист центру Віта Мамчур.

Згідно зі ст. 1277 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Як зазначено в ч. 2 ст. 1280 ЦК, якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію.

Слід передусім вказати, що в ч. 2 ст. 1280 ЦК йдеться виключно про спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини та претендує на майно, що перейшло як відумерле у власність територіальної громади. Необхідно звернути увагу на те, що у випадку, коли спадщину визнано відумерлою, спадкоємець вже пропустив строк на прийняття спадщини: адже цей строк становить шість місяців, а спадщина може бути визнана відумерлою лише зі спливом року з моменту відкриття спадщини.

Відтак, для застосування правового механізму повернення відумерлого майна спадкоємець повинен спершу звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК) та подати таку заяву, якщо зазначений позов буде задоволено. Наведене набуває особливої актуальності з урахуванням того, що серед підстав для визнання спадщини відумерлою закон визначає неприйняття її спадкоємцями.

Судова практика стосовно повернення спадкоємцю відумерлого майна доволі суперечлива. Так, в одних випадках суди відмовляють у задоволенні відповідного позову у зв’язку з тим, що на час розгляду справи рішення суду про визнання спадщини відумерлою не скасовано, право власності територіальної громади на нерухоме майно не оспорено, а відтак відсутні підстави для визнання права власності на спірне майно за позивачем. Правило щодо обов’язкового звернення до суду з позовом про надання додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини, не поширюється на малолітніх, неповнолітніх, недієздатних та обмежено дієздатних спадкоємців, які в силу ст. 1268 ЦК вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків відмови від неї. Враховуючи, що стосовно вказаних осіб діє презумпція прийняття спадщини, право на захист у таких спадкоємців з’являється з моменту відкриття спадщини в силу їх віку або стану здоров’я. Як оскаржити рішення суду про визнання спадщини відумерлою? Потрібно подати на це рішення апеляційну скаргу у двох примірниках до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив рішення (тобто скаргу треба надіслати на адресу суду, який ухвалив рішення). До апеляційної скарги потрібно додати заяву про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини. 

Нагадаємо, що отримати безоплатну правову консультацію Ви можете звернувшись до Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п'ятницю з 09-00 до 18-00,  за адресою: Вінницька обл., м. Козятин, пров. Кондрацького, 1 А тел. (04342) 2-00-17, 2-02-07. Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація