Про район

 

Загальні відомості про район

Дата утворення:7 березня 1923 року
Площа: 111,9 тис. га
Відстані: від м. Козятин до м. Києва залізницею 168 км
автошляхом 172 км
Географічні дані: По території району протікають 4 річки
Найбільші
-Гуйва, Раставиця, Гнилоп’ять, Десна
 

 

Адміністративно-територіальні одиниці

Міст обласного значення  -  1
Селищ міського типу
  -  2
Сільських населених пунктів
 - 70

Чисельність наявного населення станом на 01.01.10 р. - 66.6 тис. чол.
(0,15 % від населення України),  
у тому числі: сільське
 населення - 36.9тис. чол.,  
міське
  -  29.7тис. чол. 

Загальні відомості про район

Дата утворення:7 березня 1923 року
Площа: 111,9 тис. га
Відстані: від м. Козятин до м. Києва залізницею 168 км
автошляхом 172 км
Географічні дані: По території району протікають 4 річки
Найбільші
-Гуйва, Раставиця, Гнилоп’ять, Десна
 

Адміністративно-територіальні одиниці

Міст обласного значення  -  1
Селищ міського типу
  -  2
Сільських населених пунктів
 - 70

Чисельність наявного населення станом на 01.01.10 р. - 66.6 тис. чол.
(0,15 % від населення України),  
у тому числі: сільське
 населення - 36.9тис. чол.,  
міське
  -  29.7тис. чол.
 

 Історія

Козятинський район утворено 7 березня 1923 року в складі Київської губернії.

На території району відомі понад сотні археологічних пам'яток різних культур, включаючи трипільську, черняхівську та епохи бронзи.

Традиційно, землі Козятинщини входили до складу Київської землі, як її південно-західний рубіж. В кінці XIV століття землі були приєднані до Великого князівства Литовського. З 1569 року, за наслідками Люблінської унії входить до Польської держави.

З давніх часів землі Козятинщини знаходились на межі трьох історичних земель — Київської, Волинської та Подільської. З південного сходу на північний захід, через район проходить знаменитий Чорний шлях, який служив в свій час кордоном між Київщиною та Брацлавським воєводством. Вздовж Чорного шляху по землях Козятинщини стоять кургани — могили. Помітними є Раба могила на землях  Йосипівки та могила на полі села Туча, яка була визначена як найбільша точка над рівнем моря в бувшій Київській губернії.

Край неодноразово зазнавав спустошливих набігів татар.

 

 

Серед помітних подій визвольної війни Богдана Хмельницького 1646 −1654 років, відома битва козацьких військ під проводом Максима Кривоноса та польським військом на чолі з Ієремією Вишневецьким під Махнівкою (нині - Комсомольське), на початку червня 1648 року. Біля села Комсомольське, на автошляху Київ-Вінниця, встановлено пам'ятник примирення між польським та українським народами.

 

Козятинський залізничний вокзалЗначним поштовхом в економічному розвитку земель стала відміна кріпосного права та промисловий переворот другої половини ХІХ століття. Виникнення міста Козятин пов'язане з будівництвом Києво-Балтської (Одеської) залізниці. Воно переймає назву сусіднього села Козятин. В липні 1870 року закінчено прокладання вітки від станції Козятин до Бердичева. 7 липня 1874 року Козятин офіційно віднесено до категорії містечок. У 1898 році за проектом В. І. Куликовського було збудовано Козятинський залізничний вузол, що нині є пам'ятником архітектури XIX ст.

 

 

Поступово кустарне ремісниче виробництво замінюється промисловим, особливо в галузі переробки сільськогосподарської продукції. З 1872 року починає діяти три цукрових заводи в селах Махаринці, Бродецьке та Йосипівка (Юзефо-Миколаївський завод).

В 1917—1920 роках Козятинщина стає ареною швидкоплинних подій, пов'язаних з державотворчими змаганнями української та більшовицької революцій, австро-німецької окупації 1918 року, радянсько-польської війни 1920 року.

З початком Великої Вітчизняної війни вже в середині липня 1941 року територія району опинилася під німецькою окупацією. Незважаючи на жорстокий окупаційний режим населення району не припиняло боротьби із загарбниками, підпільні групи протягом всього періоду окупації діяли в місті Козятині та селах району. 28 грудня 1943 року війська 1-го Українського фронту звільнили місто Козятин, а 8 березня 1944 року - весь район від фашистських загарбників.

Географія

Козятинський район розміщений в північній частині Вінницької області  у межах Придніпровської височини. Площа — 111,9 тис. га або 1120 кв. км. Район межує на півночі: з Бердичівським районом Житомирської області; на заході - з Хмільницьким та Калинівським районами Вінницької області; на південному сході - з Погребищанським районом Вінницької області; на сході - з Ружинським районом Житомирської області.

Клімат — помірно-континентальний з середньою температурою року + 6,5°C. Абсолютний максимум влітку +40°C. абсолютний мінімум взимку — 38°C.

На території району беруть початок річки Гуйва, Гнилоп'ять, Роставиця басейну Дніпра та притока Південного Бугу — Десна.

Населення — 74,3 тис. жителів: українці, росіяни, євреї, чехи, поляки, молдавани, представники інших національностей., в тому числі без міста Козятина- 42.6 тис.чол. Кількість населених пунктів — 74, в тому числі — міст обласного значення −1, селищ міського типу − 2 ; сільських населених пунктів – 70.

 Кількість рад — 35 (1 районна рада, 2 – селищних, 32 - сільських)

 

Становлення району

Козятинський район утворено внаслідок реформування адміністративно — територіальної системи України: 7 березня 1923 року утворено Козятинський, Самгородоцький, Білопільський райони та Махнівську волость у складі Київської губернії.

З 27 лютого 1932 року Козятинщини знаходиться в складі новоутвореної Вінницької області. 17 грудня 1938 р. Указом Президії Верховної Ради УРСР селище Козятин віднесено до категорії міст.

28 листопада 1957 р. — Указом Президії Верховної Ради УРСР відбулося укрупнення Козятинського району за рахунок приєднання до нього Самгородоцького. 30 грудня 1962 р. — приєднано Комсомольський район (до 1935 р. — Махнівський).

13 липня 2000 року м. Козятин отримав статус міста обласного підпорядкування.

 

 

 

Родинним корінням пов'язаний з нашою землею перший Президент України М.Грушевський. Музей Михайла Грушевського в селі Сестринівка відкритий 29 вересня 2006 року.

Наразі ще не подано жодної петиції

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація